Dlaczego czcionki a nie fonty

Purystów językowych chcemy od razu uspokoić – tak wiemy, że czcionka to nie font.

Czcionka ma postać metalowego prostopadłościanu odlanego ze stopu drukarskiego i jest podstawowym materiałem zecerskim używanym w technice druku wypukłego.

Font natomiast to:

zestaw czcionek o określonych cechach zapisany w postaci elektronicznej, w jednym pliku.

Dlaczego więc strona z fontami nazywa się czcionki.com?

  • Bo mieliśmy taką akurat domenę, a fonty.com było zajęte.
  • Bo potocznie fonty nazywane są czcionkami i większość użytkowników szuka w internecie „czcionek”, a nie fontów
  • Bo słowo czcionka brzmi bardziej swojsko, niż obco brzmiący font
  • Bo jak to napisał ktoś na stronie Słownika Języka Polskiego:

    „Font w języku angielskim oznacza dokładnie to samo co czcionka, stąd zresztą jego nazwa font, albo w tradycyjnym angielskim „fount” czyli produkt „foundry” – metalowy odlew. W angielskim słowo font zaczęło również oznaczać cyfrowe czcionki w momencie kiedy te się pojawiły. Nie ma żadnego uzasadnienia żeby cyfrowe czcionki nazywać „fontami”. Jeśli komuś się wydaje że po angielsku bardziej pasuje, bo jak jest cyfrowo to widocznie musi być po angielsku, to jest ignorantem. Font to czcionka po angielsku.” – źródło

  • Ktoś inny za to napisał:

    „Warto byłoby, żeby chociaż w definicji słownikowej było to w końcu szczegółowo opisane, bo to, co dzisiejsza młodzież wyczynia, używając określeń kompletnie „od czapy”, woła o pomstę do nieba.
    1. Czcionka – (dawniej) pojedynczy znak, służący do złożenia słowa. To element najczęściej metalowy, służący do druku (odbijania farby) na papierze.
    2. Glif – cyfrowy odpowiednik czcionki.
    3. Font – zbiór glifów, zapisanych w pliku komputerowym (*.otf, *.ttf, *.fon, etc.). Font, to odpowiednik dawnej kaszty, czyli szuflady z czcionkami.
    4. Krój pisma – obraz kompletnego zestawu znaków pisma, zależności pomiędzy nimi, kształtu szeryfów, świateł, etc. To jest właśnie to, co 99,9% naszego niedouczonego społeczeństwa, nazywa fontem! Tak więc szyld na ścianie może mieć beznadziejny krój pisma, a nie żaden font!” – źródło

Więcej o czcionkach i fontach znajdziecie na wikipedii.

Kilka losowo dobranych fontów:

preloader